pühapäev, oktoober 01, 2017

Kuidas ma soolisi stereotüüpe tsementeerisin

Et kõik ausalt ära rääkida, tuleb tunnistada, et muuseumis, meie muuseumis, on kohe-kohe valmimas näitus suhkrust.
Et see oleks võimalikult toekas ja samas suupärane, oleme mõnede keerulisemate teemade selgitamiseks loonud multikad.
Et personifitseeritud lähenemine tegevat keerulisemad teemad lastele arusaadavamaks, siis on nendes multikates tegelased. Kes käituvad.
Algses valikus oli neli multikat ja viis käitumist, alles jäi eelarvelistel põhjustel kolm multikat ja neli käitumist. Kuna tegelastel on nimed, siis on neil ka sugu. Ja... Ausõna ma üritasin. Ma üritasin algseid stsenaariume kirjutades tegelasi jagada nii, et ka meessoost tegelasele jääks mõni destruktiivne ja oma tervisele ohtlik tegevus, aga..
Minu tegelased vahetati ära ja lõpuks kukkus ikkagi nii välja, et meessoost tegelane nendes multikates on läbivalt ratsionaalne ja naissoost tegelane kõigub kahe äärmuse - impulsikontrolli täieliku puudumise ja enese surma äärele piiramise ning piitsutamise vahel. Eks see ainevahetuse eripärade illustreerimise mõttes ongi ehk loogilisem ka, aga seda lõpptulemust vaadates tundsin ma teravalt puudust universaalsest, st kõigekõlblikust Otto-Triinust.
Ja ma ei jaksanud selle pärast enam sõdida, sest barrikaadidele on veel niikuinii vaja minna mitokondrite nimel. Las ta sitt jääda.
Aga nüüd siis teate. Mu võrdõiguslikkusetaotlus on ainult poos. Ma annan alla. Suurema eesmärgi nimel. Nõrk.

3 kommentaari:

Rents ütles ...

Miks vahetati ära? St kes vahetas?

Morgie ütles ...

Vot ma ei tea, kus disainifirma lülis see otsus tehti ja küsima ka ei hakanud, sest noh, isikud on nendes multikates ainult sümboolsed ja disainerid ei saanud ise ilmselt arugi, et siin midagi valesti oleks ja las ta sitt olla. Ma pean vaatama, et mul seal molekulid õiged oleks.
Aga soorollide koha pealt on asjad nii, et
1. naissoost mittehumanoidne jubin leiab, et ta on paks ja hakkab ennast näljutama ja siis näitab ainevahetust ja miks näljutamine on halb
2. sama naissoost mittehumanoidne jubin sööb üle (kusjuures meessoost mittehumanoidne jubin kannab talle toitu ette) ja siis näitab ainevahetust ja miks see halb on. Siin toimuski ümbervahetamine, sest mul oli algselt ülesööja just too meessoost mittehumanoidne jubin. Aga ma saan aru, et vist taheti nii ülesöömist kui näljutamist näidata sama persooni peal, et oleks vastandamine eredam.
3. Naissoost ja meessoost mittehumanoidsed jubinad jooksevad maratoni ja naissoost jubin rapsib koledal kombel ja väsib ära ja siis näitab ainevahetust; seejärel näitab seda, kuidas meessoost mittehumanoidne jubin hoiab rahulikku ühtlast tempot ja läheb äraväsinud naissoos jubinast mööda ja sis näitab jälle ainevahetust.

Kui tegelaste sugudele mitte keskenduda, on pilt päris adekvaatne, aga kui see kord juba silma jääb, siis häirib.
Ja eriti veel, kuna üks animaatoritest küsis mu käest, kas need (täiesti mittehumanoidsed) jubinad, on omavahel õde ja vend või abielupaar. Siis ma märkasin. Aga hilja.

Morgie ütles ...

Üldiselt, tulge vaatama, kui näitus üles saab, igas muus mõttes on väga lahedad multikad.